کسر خدمت با پروژه برای سربازی

گرفتن کسر خدمت با پروژه چگونه انجام می‌شود؟

بدون ديدگاه

گرفتن کسر خدمت با پروژه چگونه انجام می‌شود؟

چرا برای بسیاری از آقایان پروژه کسری خدمت حین سربازی مهم است؟

آیا با استفاده از پروژه کسر خدمت لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توان دوران سربازی را با آسودگی خاطر بیشتری گذراند؟

گذراندن خدمت سربازی از مقدس‌ترین دوره‌هایی است که در طول زندگی یک مرد باید انجام شود. البته این دوره فراز و نشیب‌های مخصوص به خود را دارد. به همین علت شاید بعضی از آقایان نتوانند این دوره را بگذرانند.

بسیاری از دانشجویانی که مشمول خدمت سربازی می‌شوند و به دلایل مختلف قادر به انجام خدمت سربازی نیستند می‌توانند از طریق گذراندن پروژه بخشی از خدمت سربازی خود را در پادگان نگذرانند.

در حقیقت گذراندن خدمت سربازی با پروژه یکی از عالی‌ترین روش‌ها برای کسانی است که تمایل به انجام خدمت سربازی و یا شرایط آن را ندارند.

در ادامه همراه من باشید تا در زمینه گرفتن پروژه و گذراندن خدمت سربازی با پروژه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

گرفتن کسر خدمت با پروژه چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این کار تا یک سال بعد از اتمام تحصیلات دانشجویان واجد شرایط فرصت دارند به مکان‌های تحقیقی نیروهای مسلح مراجعه و پروژه دریافت نمایند.

چرا کسر خدمت با پروژه این همه اهمیت دارد؟

 • انجام تحصیلات و خدمت سربازی با هم

شاید بتوان از مهم‌ترین مزایای گرفتن پروژه در دوران سربازی به انجام همزمان تحصیلات و خدمت سربازی اشاره کرد. در حقیقت دانشجویان گرامی تا ۱۹ ماه حق استفاده از کسری خدمت را دارند.

 • صرفه‌جویی در زمان

از آنجا که خدمت سربازی و انجام کار پژوهشی در یک زمان انجام می‌شوند، تا حد زیادی در زمان و هزینه‌های فرد صرفه‌جویی خواهد شد.

 • آینده شغلی روشن‌تر

معمولاً مکان‌های تحقیقی وابسته به ارتش و نیروهای مسلح در انجام کارهای پژوهشی سختگیری می‌کنند. به همین دلیل نتیجه کار بسیار قوی و فوق‌العاده خواهد بود. این موضوع باعث شده تا بسیاری از شرکت‌های معتبر، کارمندان خود را از بین این افراد انتخاب کنند. همچنین داشتن کارهای پژوهشی قوی تاثیر زیادی در افزایش مزایا و حقوق در  محل کار دارد!!

گرفتن کسر خدمت با پروژه چگونه انجام می‌شود؟

یکی راه‌های نگذراندن خدمت سربازی در پادگان، گرفتن کسر خدمت با پروژه است. اما چه کسانی می‌توانند پروژه بگیرند؟ افرادی که تحصیلات بالایی داشته و کارهای علمی و پژوهشی انجام داده‌اند.

در این طرح دانشجو باید پروژه‌ای را انتخاب کند که دارای ارتباط با تحصیلات او و کارهای علمی و پژوهشی‌اش باشد. همچنین اصول انجام پروژه باید اهداف نیروهای مسلح و امنیت و صلاح کشور را دنبال کند.

البته تفاوت این نوع از پروژه با پروژه‌های دانشگاهی این است که؛ پروژه دانشگاهی در دانشگاه و پروژه کسر خدمت در مکان‌های پژوهشی مرتبط به نیروهای مسلح انجام خواهد شد. هر سربازی تنها قادر به انجام دو پروژه است. همچنین به هر پروژه حدود ۱۹ ماه کسر از خدمت تعلق خواهد گرفت.

البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که در پروژه کسر خدمت ارتش طول مدت خدمت مقدس سربازی کاهش پیدا نمی‌کند. فقط سربازان گرامی بخشی از دوران خدمت خود را در قالب پروژه در مکان‌های تحقیقاتی خواهند گذراند. علاوه براین در کارت پایان خدمت این افراد نیز  به این موضوع اشاره می‌شود.

قبل از رفتن به خدمت مقدس سربازی، همه سربازان باید یک دوره آموزشی با مدت زمان دو ماه را بگذرانند. حتی اگر شما از جمله افرادی باشید که پروژه کسری خدمت سپاه را گرفته‌اید در هر صورت باید این دو ماه را بگذرانید!!

همچنین کسانی که از این طرح برخوردار می‌شوند باید این دوره را در مکان تحقیقاتی که برای انجام پروژه تعیین شده است بگذرانند.

آیا برای گرفتن کسر از خدمت با پروژه باید شرایط خاصی داشت؟

 مراحل و شرایط اخذ پروژه کسر خدمت از سربازی چیست؟

مانند همه کارهای اداری باید برای گذراندن خدمت سربازی از طریق پروژه، آقایان از شرایط خاصی برخوردار باشند. در ادامه با این شرایط بیشتر آشنا می‌شوید.

 1. عدم غیبت غیرموجه

آقایانی که بخشی از خدمت سربازی خود را با پروژه می‌گذرانند باید غیبت غیرموجه نداشته باشند. همچنین در صورتی که غیبت داشتند می‌توانند براساس قوانین و مقررات آن را موجه نمایند.

 1. توجه به تاریخ گرفتن کسر خدمت با پروژه

مدت زمان اخذ کسر خدمت با پروژه تا یک سال بعد از اتمام تحصیلات دانشجو است.

 1. توجه به مقطع تحصیلی

کسانی می‌توانند از کسر خدمت استفاده کنند که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا به اتمام رسانده باشند. البته دانشجویان کارشناسی نیز در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند از این امتیاز استفاده کنند. این دانشجویان باید تاییدیه بنیاد ملی نخبگان را دریافت نمایند.

آیا سربازان می‌توانند برای مابقی تحصیلات خود از کسر خدمت با پروژه استفاده کنند؟

بله این امکان وجود دارد. سربازان گرامی می‌توانند بقیه دوران خدمت سربازی خود را با پروژه بگذرانند. البته سربازان گرامی باید از ارگان محل خدمت خود، اقدام به دریافت پروژه تحقیقاتی کنند.

 برای گرفتن کسر خدمت با پروژه چه مدارکی لازم است؟

برای گذراندن بخشی از خدمت سربازی با پروژه مدارک زیر مورد نیاز است:

 • اصل شناسنامه
 • تهیه کپی از صفحه‌های مورد نیاز شناسنامه
 • ارائه کارت ملی
 • تهیه کپی از صفحه‌های مورد نیاز کارت ملی
 • ارائه تعداد قطعات عکس مورد نیاز (معمولاً چهار عکس لازم است)
 • تهیه و ارائه کپی از مدرک تحصیلی نهایی
 • تهیه رزومه از مشخصات فردی، کارهای پژوهشی، تحصیلات و…

نحوه دریافت  کسر خدمت به وسیله پروژه چگونه است؟

نحوه دریافت کسر خدمت به وسیله پروژه بسیار آسان است. شما عزیزان هم می‌توانید به بنیاد علمی نخبگان نیروهای مسلح و هم به مکان‌های پژوهشی نیروهای مسلح مراجعه نمایید. از مهمترین این مکان‌ها می‌توان به

 • جهاد خودکفایی ارتش
 • دانشگاه امام حسین (ع)
 • سازمان جغرافیایی
 • پژوهشگاه دفاع مقدس
 • بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس
 • صنایع دریایی
 • صنایع هوافضا
 • انرژی اتمی
 • دانشگاه مالک اشتر
 • و… اشاره کرد.

برای کاهش زمان و هزینه سربازان، اول باید به مکان‌های تحقیقاتی مورد نظر مراجعه و پروژه خود را دریافت کنند. این مکان‌های تحقیقی، معمولاً متناسب با رشته تحصیلی و پژوهش‌هایی که شما انجام داده‌اید؛ یک پروژه برای شما انتخاب می‌کنند. همچنین سربازان گرامی باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که اخذ پروژه و انجام آن به همین آسانی که تصور می‌کنند نیست.

بسیاری از دانشجویان پایان نامه مقطع ارشد و یا دکترا خود را میتوانند به این سازمان‌ها ارائه دهند. در این حالت ابتدا سی دی و اصل پایان نامه یا رساله تحویل بنیاد نخبگان نیروهای مسلح می‌شود. پس از آن داوری صورت می‌گیرد. مدت زمان داوری حداکثر شش ماه است.

کلام آخر

انجام خدمت مقدس سربازی برای همه آقایان الزامی است. تنها افرادی می‌توانند از انجام خدمت سربازی معاف شوند که مشکلی داشته و یا کارهای پژوهشی انجام دهند. یکی از راه‌های انجام خدمت سربازی با شرایط راحت‌تر، گرفتن کسر خدمت با پروژه است.

در این روش مدت زمان سربازی کاهش پیدا نمی‌کند فقط سربازان گرامی در مکان‌های پژوهشی متعلق به نیروهای مسلح، کارهای پژوهشی انجام می‌دهند. همچنین قبل از گرفتن پروژه، گذراندن دو ماه آموزشی برای تمام سربازان الزامی است.

برای استفاده از امتیاز پروژه، فرد باید شرایط خاصی داشته باشد. از مهمترین این شرایط می‌توان به عدم غیبت غیر موجه، اقدام برای گرفتن پروژه تا یکسال بعد از اتمام تحصیلات و… اشاره کرد. همچنین پروژه انتخابی باید با گرایش و رشته فرد متناسب بوده و شباهت داشته باشد. امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در مورد گذراندن خدمت سربازی با پروژه و شرایط آن را به دست آورده باشید.

سوالات متداول

 1. منظور از گرفتن کسر خدمت با پروژه چیست؟

در این طرح آقایان می‌توانند بخشی از خدمت سربازی خود را با انجام پروژه در مکان‌های تحقیقی بگذرانند.

 1. چه کسانی می‌توانند از طرح کسر خدمت با پروژه استفاده کنند؟

همه آقایانی که تحصیلاتی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دارند، می‌توانند در صورت رعایت شرایط گفته شده در متن مقاله، برای این کار اقدام نمایند.

 1. چگونه پروژه کسر از خدمت را انتخاب کنیم؟

دانشجویان گرامی باید پروژه‌ای را انتخاب کنند که مرتبط با رشته تحصیلی آنها بوده و شباهت زیادی به هم داشته باشند.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.