رفع اهمال کاری و تنبلی

چرا گاهی تنبلی می کنیم؟

۵ ديدگاه

یکی از مسائل روزمره که خیلی از افراد به نحوی دچار آن هستند، تنبلی و اهمال کاری در کارها است. چون در حال حاضر بیشتر مخاطبان ما دانشجویان هستند با یک مثال دانشجویی شروع می کینم ولی برای هر فردی می تواند مفید باشد.

شاید در حال اتمام واحدهای دانشجویی هستید و یا آن را تمام کرده اید. از ترم اول بین دانشجو ها بحث هست که با پایان نامه چه کنیم و چه موضوعی را انتخاب کنیم. ولی هر ترم پشت گوش انداخته می شود. ولی حالا دیگه وقتشه که یه کاری بکنی. ولی بازم بهانه های زیر مانع می شوند.

 • هنوز استاد راهنما ندارم پس نیازی نیست که دنبال موضوع برم.
 • هنوز ۶ ماه وقت دارم.
 • قراره دوستم فلان نرم افزار را بهم برسونه (که البته یک ماه سپری شده و هنوز خبری نیست)
 • و بهانه های دیگری که هر کس خودش بهتر می داند …
 • اما  به راستی چرا این اتفاق می افتد و راه حل چیست؟

در زیر به صورت خلاصه به برخی از نکات مهم اشاره می شود:

جلوگیری از تنبلی و اهمال کاری

مغز ما طوری طراحی شده که دوست دارد از زحمت و فشار کار فرار کند تا بدن کمترین انرژی را مصرف کند. این عمل به طور طبیعی برای حفظ بقای بدن لازم است اما به یاد داشته باشید که نباید اجازه دهید برای هر کاری این اتفاق بیافتد.

معمولا وقتی به این فکر می کنید که به مدت شش یا یک سال بخواهید یک پایان نامه را با تمام موارد جانبی مثل پیدا کردن استاد، روند اداری کارها و… را انجام دهید دست از کار می کشید. در این قسمت باید یک برنامه ریزی داشته باشید و تمام کارها را به اجزای کوچکتری تقسیم کنید. اصلا نگران نباشید، کافیست هر روز یک جز کوچک را انتخاب و انجام دهید. بعد از گذشت مدتی از روند پیشرفت خود شگفت زده خواهید شد. پس منطقی فکر کنید، انجام یک گام کوچک روزانه بهتر از اهمال کاری و در نتیجه به وجود آمدن استرس است.

 • یکی دیگر از مواردی که باعث می شود در نوشتن پایان نامه اهمال کاری و تنبلی شود این است که نمی دانیم چه باید بکنیم و از کجا شروع کنیم و در کل سردرگم هستیم. شما باید هر چه زودتر راه و روش این کار را یاد بگیرد.به عنوان مثال در همین وب سایت مقالاتی وجود دارد که می تواند دید خوبی به شما دهد. پس گام اول را بردارید و خود را در میدان بیندازید و از این کار نترسید.
 • از دیگر مواردی که باعث می شود تنبلی سراغ ما بیاید این هست که فکر می کنیم باید تمام شرایط یک جا مهیا شود استاد خوب، نرم افزاری که قرار است با آن کار کنیم، موضوع آماده، مقاله آماده و … اما در حقیقت این شما هستید که باید دست به کار شوید و تمام موارد را کم کم مهیا کنید تا موتور محرک شما گرم شود.
 • برخی از دانشجویان وقتی در بین راه به مشکلی برمی خورند متاسفانه آن را رها می کنند و پس از گذشت مدت زمان طولانی وقتی احساس کمبود زمان می کنند مجدد تلاش خود را آغاز می کنند. نکته قابل توجه این است که برای بدست آوردن رشته کلام و مرور کارهایی که قبلا انجام داده ایم باید زمانی مجزا صرف کنیم که اصلا مناسب نیست. پس به محض درگیر شدن با مشکل دست از کار و تلاش بر ندارید. خواهید دید که همان مساله به ظاهر غیر قابل حل با یک جرقه ذهنی برای شما حل خواهد شد.

این موارد بخشی از تجربیاتی بود که برای نوشتن پایان نامه با آن ها مواجه شدم که امیدوارم این اندک برای شما مفید واقع شده باشد.

جهت تکمیل این مقاله و کمک به دیگر دوستان، تجربیات و نظرات خود را در پایین همین بخش درج فرمایید.

۵ ديدگاه

 1. 1396/01/22

  سلام
  دانشجوی سال آخر دکتری ریاضی هستم.میخوام بگم چقدر عالی مطرح کردید که تمام موارد رو کم کم مهیا کرده
  تا موتورمحرک شما گرم شود.وبرام در طول تحصیل از آن استفاده کردم.البته به تکرارو تمرین زیاد هم به جد موافقم.مرسی

  • 1396/01/23

   با سلام و تشکر بابت نظرتان
   امیدوارم بتوانم هر هفته مقالات با کیفیت تری به ویژه در حوزه دانشجویی منتشر کنم.

 2. 1395/08/19

  من فکر می کنم و اکثر مواقع برای منم همچین اتفاقی می افته وقتی به مشکلی بر می خورم فکر می کنم راه حل نداره یا پیدا کردن راه حلش خیلی سخته و من از عهده اش بر نمی ام اما به محض اینکه شروع می کنم به دنبال راه حل حس خیلی خوبی پیدا می کنم و باعث میشه خوب جلو برم

 3. 1395/08/16

  با سلام در کل باید قورباغه مونو اول کار قورت بدیم تا خیالمون راحت شه نه؟. اگه میشه کتابهای خوب در باره این موضوع هم معرفی کنید تا مبحثو کامل تر درک و استفده کنیم .مرسی

  • 1395/08/16

   سلام به شما
   کاملا درست است. برای مطالعه بیشتر می توانید کتاب های مدیریت زمان را مطالعه فرمایید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.