کاور لتر چیست

کاور لتر چیست؟

بدون ديدگاه

کاور لتر چیست؟ از آن برای چه کاری استفاده می‌شود؟

اگر شما هم به تازگی در دانشگاه قبول شده‌اید، حتماً از اساتید خود اصطلاحاتی مانند کاور لتر و… را می‌شنوید.

معمولاً اساتید در هنگام ورود دانشجویان به دانشگاه درباره بعضی از موارد مفید برای دانشجویان به صورت مفید و مختصر توضیح می‌دهند.

این اطلاعات قطعاً برای دانشجویانی که قصد ساختن آینده کاری و تحصیلی روشنی را برای خود دارند؛ بسیار مهم است.

در ابتدا اساتید تاکید زیادی برنوشتن کارهای پژوهشی مانند پایان نامه، انواع مقاله علمی مانند مقاله ISI و… می‌کنند. زیرا به خوبی می‌دانند این کارهای پژوهشی شانس پذیرش دانشجویان را در مصاحبه دکترا و مهاجرت به خارج از کشور را بالا می‌رود. همچنین استخراج مقاله از پایان نامه و یا تبدیل پایان نامه به کتاب نیز در نوشتن یک رزومه قوی تاثیر به سزایی دارد.

اما چرا من برای آشنایی با کاور لتر ابتدا درباره قوی کردن رزومه با شما صحبت کردم؟

این دو چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند که در خارج از کشور به تحصیل و کار بپردازند. علاوه براین برای تحصیل در خارج از کشور دانشجویان می‌توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. بورسیه تحصیلی این امکان را به دانشجویان می‌دهد که به صورت رایگان به تحصیل بپردازند و از امکانات دانشگاه نیز به صورت رایگان استفاده کنند. برای گرفتن بورسیه حتماً باید رزومه تحصیلی خود را قوی کنید. کارهای پژوهشی که در ابتدای مقاله توضیح دادم به قوی کردن رزومه شما کمک زیادی می‌کند. اهمیت کاورلتر جایی مشخص می‌شود که شما می‌خواهید رزومه خود را برای دانشگاه‌ها و شرکت‌های کاری در خارج از کشور ارسال کنید.  البته اهمیت آن تا حد زیادی به دانشگاه و شرکت مورد نظر بستگی دارد. اگر شما هم می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره کاور لتر کسب کنید، حتماً تا پایان این مقاله همراه من باشید.

آشنایی با کاورلتر

کلمه کاور لتر از از دو بخش تشکیل شده است. کاور بعلاوه لتر.

کاور به معنای سرپوشیده و لتر به معنای نامه است. در حقیقت ترجمه آن به فارسی به معنای نامه محرمانه و سرپوشیده است. نامه سرپوشیده یا همان کاور لتر به نامه‌ای گفته می‌شود که همراه رزومه برای دانشگاه‌ها و یا شرکت‌های کاری ارسال خواهد شد. اما چرا همراه یک رزومه معمولاً یک نامه تحت این عنوان ارسال می‌شود؟

معمولاً برای شرکت‌های کاری معتبر و دانشگاه‌ها درخواست‌های رزومه زیادی ارسال می‌شود. تصور کنید صندوق پستی و یا ایمیل کارشناسان این مکان‌ها پر از درخواست‌های پذیرش درسی و یا کاری باشد. قطعاً این افراد زمان کافی برای مطالعه همه این درخواست‌ها به صورت کامل را ندارند. به همین دلیل معمولاً در نامه‌های به صورت مختصر و کوتاه، افراد باید کلیه تحصیلات و کارهای پژوهشی و… را توضیح دهند. معمولاً در ابتدای کار کارشناسان این نامه را باز کرده و بررسی می‌کنند. در صورتی که این نامه از طرف کارشناسان پذیرش شود، رزومه نیز بررسی خواهد شود. اما اگر این نامه پذیرفته نشود، رزومه شما نیز توسط کارشناسان  رد می‌شود. به همین دلیل درست نوشتن این نامه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع، باید نامه‌ خود را به گونه‌ای بنویسید که برای خواننده جذاب بوده و در متنی مختصر و کوتاه به سوابق پژوهشی خود اشاره کنید. البته هر کاری اصولی دارد. نحوه نوشتن این نامه اصول و ضوابط خاصی دارد که با رعایت این اصول و ضوابط می‌توانید شانس پذیرش خود را بالا ببرید.

چگونه یک کاور لتر حرفه‌ای بنویسیم؟

در نوشتن یک کاور لتر حرفه‌ای باید به نکات خاصی توجه کنید. در حقیقت این نامه باید به گونه‌ای نوشته شود که کارشناسان مربوطه ترغیب به خواندن رزومه شما شوند. در غیر این صورت رزومه شما بدون خواندن به سطل زباله انتقال خواهد یافت. برای نوشتن حرفه‌ای این نامه باید به موارد زیر توجه کنید:

  • بیان ارزش‌های خود

بعضی از افراد در این نوع از نامه به جای بیان مختصر به کلیات و حواشی توجه می‌کنند. این کار قطعاً اشتباه است. به همین دلیل نامه باید به گونه‌ای نوشته شود که تصویری از یک فرد با تجربه و متخصص را از شما در ذهن کارشناسان خواننده ایجاد کند. اگر برای دانشگاه نامه ارسال می‌کنید دانشگاه باید متوجه شود که شما تا چه اندازه مشتاق پژوهش و یادگیری هستید. اگر هم برای یک شرکت معتبر این نامه را ارسال می‌کنید باید در نامه بیان کنید که با استخدام شما چه منافعی نصیب شرکت می‌شود. زیرا بسیاری از کارفرماها برای انجام پروژه‌های خود، شرکت‌هایی را انتخاب می‌کنند که دارای پرسنل با تجربه و متخصص باشند. به همین دلیل در کاور لتر برای استخدام باید ارزش‌های خود را بیان کنید.

  • بیان میزان آگاهی و اطلاعات علمی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که باید به طور خیلی جدی مدارک و تحصیلات دانشگاهی خود را در این نامه برجسته کنند. این تصور اشتباه است؛ زیرا بسیاری از افراد علیرغم داشتن تحصیلات دانشگاهی هیچ تجربه، تخصص، دانش و… ندارند. برای بسیاری از دانشگاه‌ها و شرکت‌های معتبر، تخصص و مهارت شما مهم است. به عنوان مثال می‌توانید در نامه خود به حضور در انواع سمینار، همایش و آشنایی با افراد با تجربه اشاره کنید.

همچنین اگر به صورت کارآموز در شرکت‌های معتبر و یا در قسمت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها مشغول بوده‌اید، حتماً باید آن را در نامه خود ذکر کنید. این موضوع نشان می‌دهد شما چقدر تجربه و مهارت کسب کرده‌اید و به چه میزان کوشا و فعال هستید.

  • ایجاد یک تصویر ویژه از خود

برای اینکه از خود تصویر یک فرد با تجربه و متخصص را در ذهن کارشناسان خلق کنید، باید نشان دهید که فردی استثنایی و منحصر به فرد هستید. در این صورت کارشناسان تصور می‌کنند که در صورت جذب شما یک فرصت ویژه را از دست خواهند داد. اما چه کنیم که یک فرد استثنایی در نظر کارشناسان باشیم؟

باید به بیان کلیه مهارت‌های خود در گرایش تحصیلی خود بپردازید همچنین باید کار با چندین نرم افزار تخصصی را یاد گرفته و در متن نامه به این نرم افزارها اشاره کنید.

  • نشان دادن اشتیاق

باید اشتیاق خود را به انجام تحصیل در دانشگاه و استخدام در یک شرکت معتبر در نامه با جملات موثر بیان کنید. در حقیقت باید بگویید چرا اینقدر تمایل دارید در این شرکت مشغول به کار شوید و یا چرا می‌خواهید تحصیلات خود را در این دانشگاه‌ انجام دهید. وقتی شرکت و یا دانشگاه مذبور ببیند شما تا چه حد اشتیاق دارید؛ قطعاً اقدام به مطالعه رزومه شما خواهند کرد.

آشنایی با برترین نکاتی که منجر به نوشتن یک کاور لتر حرفه‌ای می‌شود!!

 

نکات مهم در نوشتن کاور لتر حرفه‌ای
رعایت فرمت اداری

 

نوشتن نامه دارای انواع مختلفی است. فرمت انتخاب شده برای نامه باید  به صورت اداری باشد.
توجه به ساختار نامه هنگام نوشتن نامه باید ساختاری مشابه با ساختار و قالب رزومه برای آن انتخاب کنید.
بیان مختصر و مفید نامه باید به صورت مختصر و مفید و براساس مطالب مهم تهیه شود.
استفاده از قالب‌های آماده برای نوشتن رزومه و نامه ضمیمه آن قالب‌های آماده زیادی وجود دارد. شما عزیزان می‌توانید از این قالب‌ها استفاده کنید.
بررسی غلط‌های املایی نامه و همچنین رزومه شما باید فاقد هرگونه غلط‌های املایی و ایرادات نگارشی باشد.
کنترل مشخصات دانشگاه یا شرکت کاری حتماً قبل از ارسال نامه و ضمیمه کردن آن، مجدداً مشخصات دانشگاه و یا شرکت کاری مورد نظر را کنترل کنید.
استفاده از علائم تاکیدی در بعضی از قسمت‌های نامه می‌توانید برای تاکید بیشتر از علائمی مانند زیر خط، خطوط مورب و… استفاده کنید.
استفاده از کلمات تخصصی برای اینکه تجربه و مهارت خود را به کارفرما یا دانشگاه مورد نظر نشان دهید می‌توانید از کلمات و اصطلاخات تخصصی استفاده کنید.
استفاده از طرح‌های سیاه و سفید هرگز نامه و رزومه خود را به شکل بوم نقاشی در نیاورید!! طرح‌های سیاه و سفید بهترین انتخاب برای نامه و رزومه هستند.
استفاده از جملات مثبت و انگیزشی استفاده از این سبک از جملات به کارشناسان دانشگاه و یا شرکت مورد نظر نشان می‌دهد که شما تمام تلاش خود را برای موفقیت و رشد انجام می‌دهید.
توجه به دستورالعمل‌های دانشگاه و یا شرکت استخدامی هر دانشگاه یا شرکتی یک آیین‌نامه برای نوشتن رزومه و… دارد که باید به این آیین‌نامه توجه کرد.

 

بهترین قالب برای نامه کاور لتر

بهترین قالب برای نامه کاور لتر کدام قالب است؟ بسیاری از افراد تصور می‌کنند تنها باید در نوشتن متن نامه دقت زیادی کنند؛ در حالی که این تصور اشتباه است. قالب نامه نیز اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در حقیقت، استفاده از قالب مناسب نشان از دقت و تجربه شما و همچنین احترام به کارشناسان مربوطه است. همچنین بعد از اینکه نامه خود را نوشتید از دانشجویان و یا اساتید با تجربه بخواهید یکبار نامه شما و قالب آن را بررسی کنند و در صورت داشتن ایراد آن را برطرف کنید. اگر می‌خواهید نامه و رزومه‌ای حرفه‌ای بنویسید حتماً باید عنوانی برای هر دو انتخاب کنید که به هم شباهت داشته باشند. این نوع از نامه معمولاً با اطلاعات تماس شروع می‌شود. در نامه به صورت مختصر توضیح دهید چرا دوست دارید در این دانشگاه تحصیل کنید و یا در شرکت مورد نظر استخدام شوید.

چگونه کاور لتر بنویسیم؟

نوشتن نامه پوششی مانند تمام نامه‌ها نیازمند آگاهی از اصول و ضوابط خاصی است. در ادامه با اصول و ضوابط نوشتن یک نامه حرفه‌ای آشنا می‌شوید.

  1. توجه به نحوه آغاز نامه

هنگام نوشتن نامه باید اول عنوان را بنویسید. همانطور که گفتیم عنوان نامه و رزومه باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند.  پس از عنوان نوبت به آدرس نامه است.

در نهایت پس از بیان آدرس نامه، باید نام کارفرمای خود را ذکر کرده و بعد شروع به نوشتن نامه کنید.

  1. معرفی و بیان شرح مختصری از خود

پس از طی مراحل فوق باید به معرفی خود بپردازید. این قسمت باید تا حدی جذاب و ترغیب‌کننده باشد تا کارفرما تمایل برای خواندن رزومه پیداکند. این توضیحات باید مختصر و مفید بوده و دلایل علاقه‌مندی شما را به دانشگاه مورد نظر و یا موقعیت کاری بیان کند.

  1. بیان مدارک تحصیلی و مهارت‌ها

در این قسمت باید درباره مدارک تحصیلی و مهارت‌های خود صحبت کنید. البته مهارت‌ها و سوابق شغلی خود را بیشتر توضیح دهید. زیرا همانطور که قبلاً توضیح دادم، باید به گونه‌ای درباره مهارت‌های خود توضیح دهید که کارشناسان ترغیب به خواندن رزومه و پذیرش شما شوند.

  1. بیان دوره‌ها و دستاوردها

بسیاری از دانشجویان در دوران دانشجویی در شرکت‌های مختلف کارآموزی می‌کنند. همچنین با شرکت در سمینارها و همایش‌های مختلف، با افراد با تجربه آشنا شده و اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند. همچنین بعضی از دانشجویان با شرکت در دوره‌های مختلف نرم افزارهای مختلف را فرا می‌گیرند و توانایی انجام کارهای پژوهشی مختلف را دارند.

  1. تمام کردن نامه با لغات برجسته

همیشه در انتهای نامه، کاری کنید که کارشناس مربوطه به خواندن رزومه شما ترغیب شود. همچنین در پایان نامه خود از وقتی که کارشناسان گذاشته‌اند تشکر کنید.

 

کلام آخر

کاور لتر چیست؟  همه کسانی که در مقطع کارشناسی و یا بالاتر تحصیل می‌کنند با اصطلاحات متنوعی درباره کارهای پژوهشی و علمی آشنا می‌شوند. از مهمترین این اصطلاحات می‌توان به کاور لتر اشاره کرد. نام دیگر آن نامه پوششی است. اما چه هنگامی از نامه پوششی استفاده می‌کنیم؟ بسیاری از دانشجویانی که قصد رفتن به خارج از کشور برای تحصیل و کار را دارند. این دانشجویان می‌توانند برای کاهش هزینه‌های تحصیل خود از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. برای گرفتن بورسیه تحصیلی برای مهاجرت به کشور دیگر باید یک رزومه قوی آماده کنید. حتی در نوشتن رزومه باید از افراد با تجربه و متخصص کمک بگیرید. علاوه بر این برای بالا بردن شانس پذیرش خود یک نامه تحت عنوان کاور لتر باید ضمیمه کنید. اما کاور لتر چیست؟ نام دیگر آن نامه پوششی است. این نامه معمولاً ضمیمه رزومه شده و برای کارشناسان دانشگاه و یا شرکت مورد نظر ایمیل می‌شود. به دلیل تقاضاهای زیاد کارشناسان مربوطه معمولاً این نامه را ابتدا بررسی می‌کنند. در صورتی که این نامه قابل قبول باشد رزومه فرد نیز بررسی خواهد شد. در غیر این صورت رزومه پرت می‌شود. در نامه پوششی باید به صورت مختصر و مفید و به نحوی جذاب در مورد دانش، اطلاعات و مدارک خود صحبت کنید. شما عزیزان با خواندن نمونه کاور لتر کاری و نمونه کاور لتر تحصیلی می‌توانید با دقت بیشتری نامه خود را بنویسید. اامیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در مورد کاورلتر چیست؛ کسب کرده باشید.

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.