چگونه چکیده خوب برای مقاله بنویسیم

چگونه یک چکیده خوب برای مقاله بنویسیم؟

۱۰ ديدگاه

وقتی صحبت از چکیده نویسی می شود معمولا یک مقدار می ترسیم و نمی دانیم که از چندین صفحه ای که داریم دقیقا کجای آن را باید در چکیده آورد. تصور اشتباهی که وجود دارد این است که بخشی از مقاله که جذاب تر است را به عنوان چکیده مقاله انتخاب کنیم و دقیقا همان را در بخش چکیده مقاله وارد کنیم و یا اشتباه دیگری که وجود دارد و برخی از افراد مرتکب آن می شوند این است که قبل از این که مقاله خود را بنویسند به خیال این که چکیده در ابتدای مقاله می آید ابتدا شروع به نوشتن آن می کنند. اما باید به این موضوع دقت داشت که شما باید ابتدا مقاله خود را بنویسید و پس از ویرایش و درک کامل آن یک چکیده برای آن بنویسید.

چگونه یک چکیده مقاله خوب بنویسیم؟

ابتدا به سوالات زیر فکر کنید و پاسخ ها را در جایی یادداشت کنید. در مرحله بعد سعی کنید تمام پاسخ ها را در کنار هم قرار دهید و یک ارتباط خوبی بین آن ها ایجاد کنید.سپس شروع به خلاصه کردن و بهبود جملات کنید و در نهایت از چند نفر بخواهید که آن را بخواند تا اگر احیانا ایراداتی داشت به شما بگویند.

در مقاله و پژوهش شما به چه مساله ای پرداخته شده است؟

به کوتاه ترین شکل توضیح می دهید که چه مشکلی وجود داشته که شما تصمیم به حل آن گرفته اید و در واقع مساله را بیان می کنید.

ضرورت حل این مشکل چه بوده است؟

در مرحله بعد شما باید بگوید که چرا این کار را کرده اید و قرار است چه مشکلی از علم و یا جامعه را حل کند.

روش انجام کار به چه صورت بوده است؟

در این بخش باید به روشی که منجر به حل این مشکل شده اشاره کنید و بگوید که از چه روشی رفته اید که توانسته اید این مشکل را حل کنید.

نتایج به وجود آمده را بیان کنید.

در این مرحله شما با توجه به نکات بالا نتیجه و یا نتایجی که بدست آورده اید و باعث حل مشکل شده است را تبین می کنید. و همچنین کاربرد این روش را بیان می کنید که دقیقا چه کاربردی دارد.

نکته مهم این است که چکیده را نه چند بار بلکه باید بارها و بارها خواند و از اساتید و صاحب نظران کمک گرفت تا به صورت قوام یافته و منسجم نوشته شود.

چند سال پیش وقتی که می خواستم چکیده مقاله ام را بنویسم آنقدر آن را نوشتم و خط خورد تا مورد تایید استادم قرار گرفت. در واقع جمله ای که باید به آن توجه کنیم آن است که چکیده مقاله در واقع شناسنامه مقاله پژوهشی شما است و چه بسا افرادی که مقاله خوبی دارند ولی به علت این که چکیده مناسبی ندارد در همان ابتدا از طرف سردبیر رد می شود چرا که به علت تعداد مقالات زیادی که برای یک نشریه فرستاده می شود در مرحله اول فقط فرصت خواندن چکیده وجود دارد.

پس حتما زمان زیادی را روی این قسمت از مقاله خود قرار دهید. همچنین توصیه اکیدی که دارم این است که مقالات زیادی بخوانید تا در عمل بتوانید برای مقاله خود چکیده خوبی بنویسید. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار داد این است که هنگام خواندن مقالات بخش های گفته شده بالا را در چکیده آن پیدا کنید تا با ساختار آن در عمل بیشتر آشنا شوید.

۱۰ ديدگاه

 1. 1399/04/21

  اقا خیلی وبسایتتون عالیه

 2. 1399/04/04

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم
  و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

 3. 1399/03/25

  سلام.وبسایت جامعی دارید.دست گلتون درد
  نکنه

 4. 1399/03/13

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 5. 1398/11/30

  عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید
  شما

 6. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

 7. 1398/10/20

  اقا لینک مطلبو من پیدا نکردم.میشه
  راهنماییم کنید؟

 8. 1395/11/22

  با سلام
  اطلاعات خوبی بود . ممنون

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.