روش نوشتن چکیده مقاله

چگونه یک چکیده خوب برای مقاله بنویسیم؟

روش نوشتن چکیده مقاله

وقتی صحبت از چکیده نویسی می شود معمولا یک مقدار می ترسیم و نمی دانیم که از چندین صفحه ای که داریم دقیقا کجای آن را باید در چکیده آورد. تصور اشتباهی که وجود دارد این است که بخشی از مقاله که جذاب تر است را به عنوان چکیده مقاله انتخاب کنیم و دقیقا همان را در بخش چکیده مقاله وارد کنیم و یا اشتباه دیگری که وجود دارد و برخی از افراد مرتکب آن می شوند این است که قبل از این که مقاله خود را بنویسند به خیال این که چکیده در ابتدای مقاله می آید ابتدا شروع به نوشتن آن می کنند. اما باید به این موضوع دقت داشت که شما باید ابتدا مقاله خود را بنویسید و پس از ویرایش و درک کامل آن یک چکیده برای آن بنویسید.

اما یک چکیده مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد. شما باید این سولات کلیدی را به کوتاه ترین شکل در چکیده مقاله خود وارد کنید

در مقاله و پژوهش شما به چه مساله ای پرداخته شده است؟

به کوتاه ترین شکل توضیح می دهید که چه مشکلی وجود داشته که شما تصمیم به حل آن گرفته اید و در واقع مساله را بیان می کنید.

ضرورت حل این مشکل چه بوده است؟

در مرحله بعد شما باید بگوید که چرا این کار را کرده اید و قرار است چه مشکلی از علم و یا جامعه را حل کند.

روش انجام کار به چه صورت بوده است؟

در این بخش باید به روشی که منجر به حل این مشکل شده اشاره کنید و بگوید که از چه روشی رفته اید که توانسته اید این مشکل را حل کنید.

نتایج به وجود آمده را بیان کنید.

در این مرحله شما با توجه به نکات بالا نتیجه و یا نتایجی که بدست آورده اید و باعث حل مشکل شده است را تبین می کنید. و همچنین کاربرد این روش را بیان می کنید که دقیقا چه کاربردی دارد.

نکته مهم این است که چکیده را نه چند بار بلکه باید بارها و بارها خواند و از اساتید و صاحب نظران کمک گرفت تا به صورت قوام یافته و منسجم نوشته شود.

چند سال پیش وقتی که می خواستم چکیده مقاله ام را بنویسم آنقدر آن را نوشتم و خط خورد تا مورد تایید استادم قرار گرفت. در واقع جمله ای که باید به آن توجه کنیم آن است که چکیده مقاله در واقع شناسنامه مقاله پژوهشی شما است و چه بسا افرادی که مقاله خوبی دارند ولی به علت این که چکیده مناسبی ندارد در همان ابتدا از طرف سردبیر رد می شود چرا که به علت تعداد مقالات زیادی که برای یک نشریه فرستاده می شود در مرحله اول فقط فرصت خواندن چکیده وجود دارد.

پس حتما زمان زیادی را روی این قسمت از مقاله خود قرار دهید. همچنین توصیه اکیدی که دارم این است که مقالات زیادی بخوانید تا در عمل بتوانید برای مقاله خود چکیده خوبی بنویسید.

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار داد این است که هنگام خواندن مقالات بخش های گفته شده در بالا را در چکیده آن پیدا کنید تا با ساختار آن در عمل بیشتر آشنا شوید.

سمینار چیست

6 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *