وبینار چیست و چه مزایا و معایبی دارد

وبینار چیست؟

بدون ديدگاه

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که وبینار چیست؟ اگر به صورت مختصر بخواهم به این نکته اشاره کنم که وبینار چیست به این صورت هست که در واقع وبینار مخفف دو کلمه وب+ سمینار هست. یعنی سمیناری که به صورت مجازی و آنلاین از طریق اینترنت برگزار شود. البته به وبینار، رویداد آنلاین یا کلاس مجازی هم می گویند که نحوه برگزای همه آن ها در بستر اینترنت است و همان وبینار هستند.

مزیت های وبینار چیست؟

این روزها با توجه به پیشرفت تکنولوژی می توان سمینار هایی را از طریق اینترنت برگزار کرد. با توجه با مزایای زیادی که وبینار دارد مدرسان تصمیم گرفته اند آموزش های خود را از این طریق برگزار کنند.

البته با توجه با محدودیت هایی که دارد و اشاره خواهیم کرد همه مدرسان تمایلی به این کار ندارند اما به هر حال این تکنولوژی در حال پیشرفت است و شاید تا چند سال دیگر سمینارهای زیادی از این طریق برگزار شود.

حال بررسی می کنیم که مزیت های یک وبینار چیست:

اولین مزیت وبینار این هست که نیازی به رفت و آمد ندارد. در واقع شما اگر در شهر، روستا، کنار ساحل و هر کجا که باشید می توانید در این وبینار شرکت کنید.

دومین مزیت هزینه بسیار کاهش می یابد و شما نیاز به تهیه بلیط مسافرت، هزینه محل اقامت در شهر دیگر و هزینه های جانبی دیگر ندارید.

سومین مزیت راحتی شما هست و در هر مکانی که دوست دارید به تماشای این آموزش می پردازید. و همچنین آموزش را در یک فضای جدید تجربه می کنید.

معایب وبینار چیست؟

همان طوری که هر چیزی می تواند اشکالاتی داشته باشد وبینار هم با تمام مزایایی که دارد داری عیب های زیر است. اما این معایب باعث نمی شود که از آن استفاده نکنیم.

اولین عیب این هست که مبنای کار بر اساس اینترنت هست و ممکن است که در اینترنت قطع و وصل شود. توصیه می شود که اگر می خواهید وبینار مهمی را انجام دهید بهتر است که یک خط اینترنت اضافه هم داشته باشید که اگر یک قطع شد سریعا بتوانید از اینترنت شرکت دیگری استفاده کنید.

دومین عیب این هست که مثل سمینار افراد نمی توانند کاملا در کنار هم باشند و ارتباط مستقیم بین شرکت کنند گان به صورتی که در سمینار هست وجود ندارد.

برای برگزاری یک وبینار چه کاری باید انجام داد؟

از طریق شرکت های مختلفی می توانید وبینار خود را برگزار کنید که با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید بهترین آن را انتخاب کنید. توصیه می شود که حتما چند بار قبل از وبینار تمرین کنید تا با نکات فنی آن آشنا شوید.

چه لوازمی برای این کار نیاز هست؟

یک خط اینترنت با سرعت ۵۱۲ و داشتن یک لپ تاپ، کامپیوتر، تبلت و حتی تلفن ههمراه می توانید این کار را انجام دهید و شرکت کنندگان شما هم به همین موارد نیاز دارند.

در وبینار چه کارهایی می توان انجام داد؟

با توجه به امکاناتی که شرکت ارائه دهنده در اختیار شما قرار می دهد کارهای زیادی می توانید انجام دهید. ولی به طور معمول شما می توانید اسلایدهای پاورپوینت خود را به نمایش در آورید و یا اگر قرار باشد نرم افزاری را که در کامپیوتر شما وجود دارد با اشتراک گذاری صفحه دسکتاپ وارد آن شوید و برای شرکت کنندگان توضیح دهید. همچنین می توانید در صفحه شبیه وایت برد بنویسید و یا وارد مرورگر اینترنت شوید و مواردی را برای مخاطبانتان بیان کنید.

در پایان امیدوارم که پاسخ این پرسش که وبینار چیست و چگونه برگزار می شود را فهمیده باشید و اگر نکته ای وجود دارد می توانید در قسمت نظرات در پایین همین صفحه توضیح دهید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.