تمرکز در هنگام مطالعه

هفت نکته موثر برای تمرکز در مطالعه

۱ دیدگاه

تا به حال به بازده مطالعه خود فکر کرده اید؟  آیا از مطالعه لذت می برید؟ چه  قدر در هنگام مطالعه تمرکز دارید؟ اغلب افرادی که مطالعه دارند شاید تمرکز در مطالعه نداشته باشند و با بیشترین وقت کمترین بهره را از مطالعه دارند. همه افراد و به خصوص شما که در حال مطالعه این متن هستید دوست دارید در هنگام مطالعه تمرکز بالایی داشته باشید و مزیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست. با تمرکز در مطالعه سریعتر می خوانید و مطالب بهتر در حافظه شما جا می گیرد و از کار خود نیز لذت می برید. پس بدون گرفتن وقت گرانبهای شما می خواهم هفت راهکار را ارائه کنم که می تواند تاثیر بسیار بالایی در تمرکز شما هنگام مطالعه داشته باشد. پس سعی کنید با تمرین آن را به دست آورید.

برای تمرکز در مطالعه چه باید کرد؟

  • فراهم کردن ابزار و وسایل

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که شروع به مطالعه کرده اید اما مثلا مداد خود را به همراه ندارید. از جای خود بلند می شوید و مداد را می آورید. چند لحظه بعد احساس می کنید به یک لیوان آب نیاز دارید. بازهم این کار را انجام می دهید. در مرحله سوم متوجه می شوید دفترچه یادداشت برداری همراهتان نیست اندکی به دنبال دفترچه می گردید که اخبار یا فیلمی از تلوزیون نظر شما را جلب می کند و کلا از مطالعه منصرف می شوید. پس قبل از مطالعه حتما تمام ابزارهای مورد نیاز خود را تهیه و کنار دست خود قرار دهید تا هیچ بهانه ای برای دست کشیدن از مطالعه نداشته باشید.

  • مکان مناسبی را انتخاب کنید

برای افزایشتمرکز در مطالعه خود باید در اتاقی باشید که خبری از صدای تلوزیون یا های و هوی کودکان و … باشد البته منظور سکوت مطلق نیست چون اگر جایی کاملا ساکت باشد احتمال حواس پرتی وجود دارد. سعی کنید در یک مکان که حداقل صدای مزاحم در آن وجود دارد به مطالعه بپردازید. یکی از شرایط دیگر مکان مطالعه این است که ساده باشد. هر چه فضای دید شما متنوع باشد حواستان بیشتر به سمت اشیا دیگر خواهد رفت.

  • خودتان را فریب ندهید

تصمیم بگیرید که قصد مطالعه دارید یا خیر. اگر می خواهید در مطالعه تمرکز خوبی داشته باشید وسایلی مثل تلفن همراه خود را در اتاق دیگری و درحالت سکوت قرار دهید. برخی افراد تلفن خود را در حالت سکوت و کنار خود قرار می دهند ولی به جای تمرکز کردن هر دو یا سه دقیقه آن را چک می کنند. این یعنی یک عامل بزرگ برای از بین بردن تمرکز شما البته این یک نمونه بود شما هر ابزاری که می تواند در هنگام مطالعه باعث اختلال در تمرکز شما شود را شناسایی و آن را از خود دور کنید.

  • زمان بندی

زمان بندی برای تمرکز در هنگام مطالعه

طبق تحقیقات انجام شده بهتر است نود دقیقه مطالعه داشته باشید و بعد از آن ۱۵ الی ۲۰ دقیقه استراحت داشته باشید. نکته ای که باید گفت این است که در هنگام مطالعه فقط مطالعه و در هنگام استراحت فقط استراحت کنید و دست از مطالعه بکشید و بهتر است قدم بزنید و هوایی تازه کنید.

البته مراقب این دام باشید که حتما بعد از اتمام زمان استراحت مجددا مطالعه را آغاز کنید. ممکن است شما به کاری بپردازید و به خود بگویید که ۵ دقیقه دیگر می روم و بعد از آن ۵ دقیقه دیگر برای خودتان مهلت بخواهید و به این ترتیب شما دیگر سراغ مطالعه نمی روید.

  • تند خوانی

یکی از عوامل دیگر که در تمرکز شما تاثیرگذار است فراگیری مهارت های تند خوانی است. معمولا وقتی از تندخوانی صحبت می شود شاید برخی افراد فکر کنند با این کار کیفیت فهم مطالب برای آن ها کم می شود. اما اگر مهارت تند خوانی به خوبی آموخته شود نه تنها سرعت بالایی خواهید داشت بلکه یادگیری شما نیز افزایش خواهد یافت. یک روش این است که هنگام مطالعه با انگشت و یا مداد خطوط را دنبال کنید و روش هایی دیگر که می توانید خودتان مطالعه کنید.

  • وضعیت قرارگرفتن

به احتمال زیاد شما هم در هنگام مطالعه خوابی خوش به سراغتان آمده و …

چرا این اتفاق می افتد؟ یک عامل مهم این است که در هنگام مطالعه کم کم از حالت نشسته به حالت دازکش در می آییم و ادامه داستان هم معلوم است. جایی که برای مطالعه انتخاب می کنیم نباید خیلی نرم باشد. هم چنین هوای کمی گرم باعث خواب آلودگی می شود. گاهی اوقات نیاز هست تا پنجره را باز کنیم تا هوا کمی عوض شود. هر موقع احساس کردید بدنتان وضعیت راحتی به خود گرفته دوباره وضعیت خود را عوض کنید.

  • رفع افکار مزاحم

رفع افکار مزاحم برای تمرکز در مطالعه

انعکاس صدای درون ما به خصوص در اوقاتی که نیاز به تمرکز در هر کاری داریم بیشتر می شود و انواع فکرها به سراغ ما خواهد آمد. اگر بخواهید به آن ها فکر کنید ساعت ها از وقت شما را خواهد گرفت.

یک روش برای از بین بردن این افکار این است که قبل از مطالعه تمامی کارهایی که قرار است انجام دهید و باعث مشغول کردن حواس شما شده و یا هر فکر دیگر، آن ها را به صورت یک فهرست بر روی برگ کاغذ یادداشت کنید و به خودتان قول دهید که بعد از مطالعه آن ها را پیگیری می کنید با همین روش ساده متوجه می شوید که چه قدر افکار مزاحم از ذهن شما کنار می رود.

امیدوارم که این مقاله نیز بتواند به شما دوستان عزیز کمک کند. البته هنوز روش های زیادی برای تمرکز وجود دارد. اگر شما نیز راه حل هایی برای بهبود تمرکز سراغ دارید در قسمت نطرات بفرستید تا همه دوستان دیگر نیز استفاده کنند.

۱ دیدگاه

  1. 1395/08/05

    با سلام این مقالتونم مثل بقیه مقاله ها خیلی خوب و تاثیر گذار بود. مرسی

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.