سامانه همانندجو چیست و چه کاربردی دارد

منظور از سامانه همانندجو چیست؟

بدون ديدگاه

منظور از سامانه همانندجو چیست؟

چرا از این سامانه استفاده می‌شود؟

این سامانه در کدام مقطع دانشگاهی کاربرد دارد؟

آیا حتماً باید از این سامانه در کارهای پژوهشی استفاده کنیم؟

نحوه استفاده از این سامانه چگونه است؟ همانند جو چقدر طول می‌کشد؟

این سوالات از مهمترین سوالاتی است که به ذهن افراد خطور می‌کند.

قبل از اینکه بخواهم برای شما عزیزان درباره این سامانه توضیح دهم؛ یک مثال ساده مطرح می‌کنم:

تصور کنید مقاله یا پایان نامه خود را نوشته‌اید و پس از نوشتن و اتمام کار متوجه می‌شوید، کار شما شباهت زیادی به پژوهشگران قبلی و یا سایر پژوهشگران در زمان حال دارد. در این حالت شما باید دوباره پژوهش خود را از ابتدا بنویسید.

دوباره باید موضوع پیدا کنید و همان مراحل قبل را برای نوشتن پایان نامه خود طی کنید. قطعاً انجام این کار بسیار سخت است حتی بعضی از افراد در نیمه راه از انجام آن پشیمان خواهند شد. پس چاره کار چیست؟ چه کنیم که با این مشکل مواجه نشویم؟ بهترین راه استفاده از سامانه همانندجو است.

پس از مراجعه و جستجوی اطلاعات در این سامانه، اطلاعات کاملی درباره کپی بودن موضوع و متن خود کسب می‌کنید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره سوالات بالا کسب کنید در ادامه همراه من باشید.

منظور از سامانه همانندجو چیست؟

سامانه همانندجو به سامانه‌ای گفته می‌شود که برای بررسی میزان مشابهت پایان نامه، انواع مقاله علمی، رساله و… با سایر این موارد به کار می‌رود. این سامانه به شما کمک می‌کند محتوایی یونیک تولید کنید.

چرا از این سامانه همانند جو  استفاده می‌شود؟

پایان نامه، انواع مقاله علمی، رساله دکترا از مهمترین کارهای پژوهشی هستند که نقش زیادی در رشد و توسعه یک کشور دارند. انجام این کارهای پژوهشی باید براساس ضوابط و قوانین علمی انجام شود. همچنین متون این کارهای علمی و پژوهشی باید یونیک باشد. یعنی قبلاً از این کاری مشابه این کار انجام نشده باشد. خب از کجا متوحه بشویم که کار علمی ما مشابهی ندارد؟ از سامانه همانند جو.

حتماً تا الان به ارزش سامانه همانند جو در انجام کارهای علمی و پژوهشی پی برده‌اید و با کاربرد آن آشنا شده‌اید.

 این سامانه در کدام مقطع دانشگاهی کاربرد دارد؟

این سامانه در انجام کلیه کارهای پژوهشی که باید به صورت یونیک انجام شوند، کاربرد دارد. البته بیشترین کاربرد آن در مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا است. البته همانطور که در مقاله نکات مهم برای نوشتن پایان نامه کارشناسی برای شما عزیزان توضیح دادم؛ گاهی اوقات در مقطع کارشناسی نیز دانشجویان برای داشتن رزومه قویتر اقدام به نوشتن پایان نامه می‌کنند.

آیا حتماً باید از این سامانه در کارهای پژوهشی استفاده کنیم؟

اگر از این سامانه برای سنجیدن میزان شباهت مطالب خود به مطالب دیگر استفاده نکنید، قطعاً در آینده خیلی پشیمان خواهید شد. اما چرا پشیمانی؟ زیرا همانطور که گفتم متن و موضوع شما باید یونیک باشد و در صورت مشابهت متن و موضوع نه تنها کار پژوهشی شما رد خواهد شد. بلکه یکی از انواع سرقت علمی نیز به شمار خواهد رفت.

آشنایی با سامانه همانندجو

سامانه همانندجو چیست؟ چرا این سامانه ابداع شده است؟

ثبت نام در سامانه همانندجو ایرانداک چگونه انجام می‌شود؟

این سامانه به رشد و پیشرفت علمی کشور کمک زیادی می‌کند. در حقیقت با شناسایی محتواهای مشابه به مخاطب این امکان را می‌دهد تا محتوای یونیک تولید کرده و از گسترش کارهای کپی و بی‌ارزش جلوگیری می‌کند.

برای استفاده از این سامانه اساتید و دانشجویان گرامی باید ابتدا اقدام به ثبت نام در آن کنند. پس از ثبت نام، اطلاعات پژوهش باید وارد سیستم شود. پس از آن سامانه میزان شباهت متن شما را با سایر متن‌های قبلی می‌سنجد و میزان همانندی را به شما نشان می‌دهد. ابداع این سامانه نقش بسیار بزرگی در ارائه پژوهش‌های یونیک و حفظ حقوق نویسندگان داشته است. همچنین به این نکته مهم توجه داشته باشید که این سامانه در سایت ایرانداک واقع شده است. شما عزیزان از طریق آدرس tik.irandoc.ac.ir می‌توانید به این سامانه وارد شوید. به کار بردن سامانه همانندجو در پروسه انجام پایان نامه، منجر به نوشتن یک پایان نامه با کیفیت با رعایت همه اصول موجود در آیین‌نامه‌های نگارشی پایان نامه می‌شود.

بهتر است برای اینکه از یونیک بودن متن خود اطمینان حاصل کنید؛ بعد از اتمام هر فصل آن را در سامانه همانندجو بارگذاری کنید. معمولاً برای میزان شباهت درصدی از سوی سامانه و یا دانشگاه تعیین شده است.

در صورتی که شباهت متن پایین‌تر از درصد تعیین شده باشد، متن قابل قبول است. معمولاً در سامانه همانندجو این درصد حدود ۳۰ در نظر گرفته می‌شود.

اگر تمام فصول پایان نامه از لحاظ یونیک بودن در این سامانه کنترل شود و کپی نداشته و یا میزان کپی بودن پایین باشد، دانشجو می‌تواند کارهای مربوط به جلسه دفاع را شروع کند.

اما چرا سامانه همانندجو ابداع شده است؟

انواع سرقت علمی از بدترین مشکلاتی هستند که لطمه زیادی به پژوهشگر و جامعه وارد می‌کنند. تصور کنید یک نفر برای پژوهش خود تلاش زیادی کرده و یک نفر دیگر آگاهانه و یا ناآگاهانه اقدام به استفاده از این مطالب کرده است. قطعاً زحمات نفر اول به هدر می‌رود. در مورد نفر دوم نیز اگر این کار را به صورت عمدی انجام داده باشد، مجرم شناخته شده و اگر کار او غیر عمدی باشد، قطعاً به دلیل کپی بودن این ارزشی از لحاظ علمی نخواهد داشت.

به همین دلیل سامانه همانندجو ابداع شده است. در حقیقت این سامانه برای حمایت از حقوق پژوهشگران تاسیس شده است. از طریق این سامانه پژوهشگران گرامی می‌توانند موضوع خود را در سامانه جستجو و در صورت کپی بودن به دنبال موضوع جدید باشند. این سامانه از انواع سرقت علمی و ادبی ناخواسته جلوگیری کرده و منجر به تولید پایان نامه‌های یونیک و علمی می‌شود.

از طریق این سامانه می‌شود میزان کپی مقاله، پایان نامه، رساله و… را بررسی و مطالب کپی را با مطالب یونیک جایگزین کرد. البته پژوهشگر باید با نحوه رفرنس‌دهی آشنا بوده و هنگامی که از مطالب دیگر در متن پژوهشی خود استفاده می‌کند؛ حتماً نام نویسنده، منبع و… را ذکر نماید.

طراحان این سامانه بی‌نظیر به گونه‌ای است که در نهایت درستی، میزان شباهت و یا کپی را نشان می‌دهد. موتورهای جستجو این سامانه با نهایت دقت متن و یا موضوع را بررسی کرده و حتی برای شما مناطق کپی را هایلایت و منبع آن را نیز ذکر می‌کنند. سامانه همانندجو علاوه بر پایان نامه، مقاله و… انواع کتاب را نیز از لحاظ یونیک بودن بررسی می‌کند.

اما آیتم جدید دیگری که به این سامانه اضافه شده، بررسی محتوای نوشتاری است. در آپدیت‌های جدید نسخه این سامانه، توصیه‌هایی برای بهتر شدن متن ارائه می‌شود. در حقیقت این آپدیت حالت ویراستاری را ایفا و غلط‌های املایی، نگارشی و… را بررسی می‌کند.

چگونه در سامانه همانندجو ثبت نام کنیم؟

استفاده از این سامانه بسیار مشکل نیست. ولی برای راحتی بیشتر دانشجویان و پژوهشگران گرامی، در ادامه در مورد نحوه کار با این سامانه به طور کامل توضیح داده می‌شود. پس برای استفاده درست از این سامانه ادامه مقاله را از دست ندهید!!

۱- ابتدا باید به آدرس ac.irبروید. در قسمت سمت چپ سه گزینه مشاهده خواهید کرد. از بین این سه گزینه باید گزینه دوم و همانندجویی در نوشتارهای علمی را مانند تصویر زیر انتخاب کنید.

سامانه همانندجو

۲- پس از این وارد صفحه دیگری مانند صفحه زیر می‌شوید. ابتدا باید در این سامانه ثبت نام کنید تا بتوانید از خدمات آن استفاده نمایید. برای ثبت نام، گزینه نام‌نویسی را که در بالای صفحه قرار دارد، انتخاب کنید.

ثبت نام در همانندجو

۳-در مرحله سوم پس از طی مراحل فوق، صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد. این صفحه شامل دو قسمت است. در یک قسمت نام‌نویسی شخص حقیقی و در قسمت دیگر درخواست عضویت شخص حقوقی وجود دارد. معمولاً دانشجویان گزینه عضویت شخص حقیقی را انتخاب می‌کنند. در هر حال هرکس با توجه به وضعیت خود باید عضویت مورد نظر را انتخاب نماید.

نام نویسی در همانندجو

۴- در ادامه صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد. کلیه اطلاعات درخواست شده را در قسمت‌های مربوطه وارد کرده و ثبت نام خود را کامل کنید. پس از ثبت نام و نام‌نویسی می‌توانید از سامانه همانندجو استفاده کنید.

وارد کردن اطلاعات در همانندجو

۵- افرادی که قبلاً ثبت نام خود را در این سامانه انجام داده‌اند، باید به جای گزینه نام‌نویسی روی گزینه ورود کلیک کنند.

کامل کردن اطلاعات در سامانه همانندجو

۶- در این مرحله باید برای استفاده و ورود به اکانت کاربری خود، رایا نامه و رمز عبور خود را وارد نمایید.

وارد کردن رمز و پسورد برای ورود به سامانه همانندجو

۷- بعد از این مرحله دیگر وارد پنل کاربری خود شده‌اید.

در این قسمت می‌توانید براساس کار پژوهشی خود آیتم مورد نظر یعنی پروپوزال، پایان نامه، رساله و… را انتخاب کنید.

سوالات متداول

  1. منظور از سامانه همانند جو چیست؟ برای پیشگیری از هرگونه سرقت علمی و حفظ حقوق نویسندگان، سامانه‌ای تحت عنوان همانندجو راه‌اندازی شده است. این سامانه در کمترین زمان ممکن میزان همانندی یک موضوع، متن کتاب، پایان نامه، پروپوزال و… را با سایر متن‌ها می‌سنجد.
  2. چگونه در این سامانه ثبت نام کنیم؟ برای ثبت نام ابتدا باید به سایت ایرانداک بروید و پس از ثبت نام در این سایت می‌توانید از امکانات سامانه همانندجو استفاده کنید.
  3. چرا باید از این سامانه استفاده کنیم؟

در انجام کارهای پژوهشی ارائه کار یونیک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این سامانه به پژوهشگران گرامی کمک می‌کند تا موضوع و متن خود را بررسی کرده و در صورت تکراری بودن، موضوع جدید انتخاب کنند.

کلام آخر

انجام کارهای پژوهشی مانند پایان نامه، رساله و… تاثیر زیادی در رشد یک کشور از لحاظ علمی دارد. آنچه که در انجام این کارهای علمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ انجام کار علمی به دور از هرگونه کپی و سرقت است. برای جلوگیری از هرگونه سرقت علمی، سامانه‌ای تحت عنوان همانندجو ابداع شده است. از طریق این سامانه دانشجویان و پژوهشگران گرامی می‌توانند با خیال راحت و بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای بعد از انتخاب موضوع و تایید آن توسط این سامانه، بقیه کارهای پژوهش خود را انجام دهند.

مراحل ثبت نام در این سامانه بسیار ساده بوده و با مراجعه به سایت ایرانداک می‌توانید در این سامانه ثبت نام کنید. سامانه همانندجو در سایت ایرانداک واقع شده است؛ به همین دلیل ورود سامانه همانندجو ایرانداک از این طریق صورت می‌گیرد. نتیجه سامانه همانندجو معمولاً چند روز بعد مشخص می‌شود.

امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم در مورد این سامانه را به دست آورده باشید. اما اگر هنوز سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید آن را با من درمیان بگذارید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.