بورسیه تحصیلی چه تفاوتی با فاند دارد

تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی در چیست؟

بدون ديدگاه

تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی در چیست؟

هنگامی که من دانشجو بودم؛ بسیاری از دانشجویان رویای تحصیل در خارج از کشور را داشتند.  البته این دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور و مهاجرت تحصیلی باید هزینه زیادی پرداخت می‌کردند.

این در حالی بود که بسیاری از دانشجویان نمی‌توانستند چنین هزینه‌هایی را پرداخت کنند.

برای رشد استعدادها و توانمندی‌های این افراد، دانشگاه‌ها از بورسیه یا فاند را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

البته حتماً به این نکته مهم توجه داشته باشید که برای گرفتن فاند یا بورسیه، باید رزومه قوی داشته باشید.

برای تهیه کردن یک رزومه آماده ابتدا باید کارهای پژوهشی با کیفیت را انجام دهید. از مهمترین این کارهای پژوهشی می‌توان به نوشتن پایان نامه، تبدیل پایان نامه به کتاب، استخراج مقاله از پایان نامه و نوشتن انواع مقاله علمی اشاره کرد. بسیاری از دانشجویان هنگام مهاجرت تحصیلی با واژه‌هایی مانند بورسیه و فاند مواجه می‌شوند. اما منظور از بورسیه و فاند چیست؟ این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

اگر می‌خواهید با تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی آشنا شوید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

تفاوت فاند و بورسیه چیست؟

بورسیه تحصیلی به همه دانشجویان با استعداد تعلق می‌گیرد. حتی اگر دانشجو وضعیت مالی خوبی داشته باشد به شرط داشتن نمرات بالا می‌تواند از بورسیه استفاده کند. اما فاند به دانشجویان بی‌بضاعت و با استعداد و برای تامین هزینه‌های مختلف تعلق می‌گیرد.

آشنایی اجمالی با فاند و بورسیه

بسیاری از افراد به محض شنیدن نام فاند و بورسیه تصور می‌کنند، این دو یکی هستند. به همین دلیل اول باید با مفهوم این دو اصطلاح آشنا شوید تا بتوانید به تفاوت بورسیه و فاند چیست پی ببرید.

آشنایی با فاند تحصیلی

منظور از فاند تحصیلی چیست؟ اصلاً خود فاند به چه معنا است؟ در واقع، فاند به پروسه تهیه مقداری پول جهت رسیدن به یک هدف منحصر به فرد گفته می‌شود. البته ترجمه این کلمه به فارسی نیز نوعی سرمایه‌گذاری است.

فاند تحصیلی، همانطور که از نامش پیداست؛ نوعی سرمایه‌گذاری تحصیلی روی افراد محسوب می‌شود. البته افرادی که از فاند تحصیلی استفاده می‌کنند باید به سازمان و یا دانشگاه مورد نظر برای انجام کارهای پژوهشی تعهد دهند.

البته باید به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که تنها دانشجویان بسیار با استعداد، اما با خانواده‌هایی با بضاعت مالی پایین، می‌توانند از آن استفاده کنند.

انواع فاند تحصیلی شامل دو دسته هستند:

  • در حالت اول، دانشجو به عنوان دستیار آموزشی و یا پژوهشی به اساتید راهنما و سایر استادان مانند آزمایشگاه کمک می‌کند. در این حالت حتی برای دانشجو حقوق و دستمزد نیز در نظر گرفته خواهد شد.
  • در حالت دوم، دانشگاه یا سازمان مورد نظر، با پرداخت مبلغی به دانشجو در تامین هزینه‌های شهریه و تحصیل به او کمک می‌کنند.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند دستیار آموزشی و دستیار پژوهشی هر دو یک کار را انجام می‌دهند. اما این تصور اشتباه است. در ادامه با تفاوت این دو بیشتر آشنا می‌شوید.

آشنایی با تفاوت دستیار آموزشی و پژوهشی

اصطلاح دستیار آموزشی و پژوهشی معمولاً برای دانشجویان مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا مطرح می‌شود. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، دانشجویان دکترا مانند سایر افراد شاغل در دانشگاه شناخته می‌شوند. به عبارت دیگر این دانشجویان به دلیل دانش بالا، در بخش‌های مختلف با اساتید همکاری می‌کنند و در قبال کارهای انجام شده به صورت ماهانه پول دریافت می‌کنند. سمت‌هایی که دانشجویان در آن مشغول به کار می‌شوند شامل دستیار آموزشی و دستیار پژوهشی است. در ادامه با این دو اصطلاح آشنا خواهید شد.

  • آشنایی با دستیار آموزشی

حتماً شما هم در دوره دانشجویی، استادی به نام استاد حل تمرین داشته‌اید. این استاد به دانشجویان سال پایینی در انجام و حل تمرین‌ها و بسیاری از کارهای دیگر کمک می‌کند. قطعاً وجود استاد حل تمرین یک نعمت برای دانشجویان سال پایینی است. علاوه براین، بسیاری از برگه‌های امتحانی دانشجویان توسط این شخص امضا می‌شود. حتی در بسیاری از آزمایشگاه‌ها این شخص به استاد برای راهنمایی دانشجویان کمک زیادی می‌کند. به سمت این شخص دستیار آموزشی گفته می‌شود. معمولاً در این سمت دانشگاه یک قرارداد پاره‌وقت یا نیمه‌وقت با دانشجویان منعقد می‌کند.

برای کسب سمت دستیار آموزشی، باید نمره صحبت کردن شما یا همان اسپیکینگ در مدرک تافل بیشتر از  ۲۵ و در مدرک آیلتس بیشتر از ۷ باشد.

  • آشنایی با دستیاری پژوهشی

دستیار پژوهشی به دستیاری گفته می‌شود که در انجام کارهای پژوهشی مختلف با استاد راهنما همکاری می‌کند.

در واقع، در این سمت دانشجو باید هرکاری که استاد در زمینه کارهای پژوهشی بخواهد انجام دهد. دستیار پژوهشی از بین افرادی انتخاب می‌شود که رزومه قوی در زمینه انجام کارهای پژوهشی مختلف مانند نوشتن پایان نامه، کتاب، انواع مقاله علمی و… دارند. در واقع دانشجو باید در نوشتن انواع مقاله، کارهای پژوهشی، نوشتن کتاب و… با استاد همکاری کند.

برای دستیابی به سمت دستیار پژوهشی، باید دانشجو، با دانشگاه تماس گرفته و درباره اساتیدی که نیاز به دستیار دارند، صحبت کنند. سپس با به دست آوردن مشخصات استاد مورد نظر با او تماس گرفته و رزومه خود را برای دستیاری ارسال نمایند. معمولاً برای این سمت دانشجویان دکترا بیشتر انتخاب می‌شوند.

حقوق این دو دستیار نزدیک به هم است. با این تفاوت که حقوق دستیار پژوهشی اندکی بیشتر است. همچنین دستیار پژوهشی برخلاف دستیار آموزشی؛ کارهایی مانند تدریس، تمرین با دانشجویان، تصحیح برگه و… را انجام نمی‌دهد و تنها به انجام کارهای پژوهشی می‌پردازد.

مهمترین فاندهای تحصیلی کدام فاندها هستند؟

فاند  Grantآشنایی با

بسیاری از موسسه‌های خیریه، دانشگاه‌ها و یا افراد نیکوکار برای رشد و شکوفایی استعدادهای دانشجویان مستعد، مبلغی را به عنوان کمک هزینه در اختیار دانشگاه مورد نظر می‌گذارند.

نحوه پرداخت این هزینه به شکل مستقیم و یا استفاده رایگان از خدمات دانشگاه مانند شهریه و خوابگاه است. این نوع از کمک هزینه به رشد و پیشرفت علم کمک زیادی می‌کند. در حقیقت، این نوع از کمک هزینه برای انجام کارهای پژوهشی در نظر گرفته شده است.

همانطور که همه ما می‌دانیم انجام کارهای پژوهشی مستلزم پرداخت و صرف هزینه است. همه دانشجویانی که می‌خواهند کارهای پژوهشی انجام دهند می‌توانند از گرنت استفاده کنند. معمولاً برای دریافت این نوع از فاند دانشجو طرح پژوهشی را آماده و هزینه انجام آن را نیز ذکر می‌کند. سپس دانشگاه تصمیم می‌گیرد همه یا مبلغی از این هزینه را پرداخت کند. گاهی اوقات دانشجویان از بورسیه استفاده نمی‌کنند و کلیه هزینه‌های دانشگاه و … را خود پرداخت می‌کنند. این دانشجویان نیز قادر به استفاده از گرنت هستند. اما نحوه دریافت گرنت برای این دانشجویان در قبال انجام کارهای پژوهشی، دریافت حقوق است. البته برای دریافت گرنت باید به نوع کشور و دانشگاه نیز توجه کنید. زیرا شرایط دریافت در همه جا یکسان نیست.

آشنایی با اسکالرشیپ

اسکالرشیپ نیز نوعی کمک هزینه تحصیلی است که دانشجویان با استعداد برای تحصیل در دانشگاه‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. براساس شرایط هر دانشجو، مبلغ متفاوتی به هر دانشجو تعلق خواهد گرفت. بسیاری از دانشجویان در کشورهای مختلف برای ادامه تحصیل مجبور به گرفتن وام هستند. هزینه اقساط وام از بزرگترین مشکلات دانشجویان است. اما هنگامی که اسکولار شیپ به شما تعلق می‌گیرد شما مجبور به پرداخت هیچگونه هزینه‌ای نیستید.

آشنایی با انواع اسکالرشیپ

همانطور که قبلاً برای شما عزیزان توضیح دادم، ارگان‌ها و موسسات گوناگونی اقدام به تامین این نوع از هزینه می‌کنند. از متداولترین اسکالرشیپ‌ها می‌توان به همان کارمندی (ریسرچر و دستیار آموزشی و پژوهشی) اشاره کرد.

در اکثر نقاط جهان تحصیل در مقطع دکترا، نوعی کار در نظر گرفته می‌شود. در واقع دانشجویان مقطع دکترا، نقش یک کارمند را دارند.

حقوق دانشجویان نیز از طریق همین موسسسات یا خود دانشگاه تامین و یا واریز می‌شود. البته پرداخت حقوق برای کارهای مختلفی انجام می‌شود. از مهمترین این کارها می‌توان به انجام تز دکترا، انجام پروژه تحقیقاتی برای موسسات مختلف و… اشاره کرد. در مجموع موسسات و دانشگاه‌ها به صورت یکجا مبلغ این کمک هزینه تحصیلی را به حساب دانشجو و یا دانشگاه واریز نمی‌کنند. ابتدا یک قسط پرداخت شده و در صورتی که محرز شود دانشجو دارای نمرات بالا و کوشا در انجام کارهای پژوهشی است، اقساط بعدی نیز پرداخت می‌شود.

اسکالرشیپ و گرنت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند بین اسکالرشیپ و گرنت تفاوتی وجود ندارد. اما این تصور اشتباه است. در ادامه با مهمترین تفاوت‌های گرنت و اسکالر شیپ آشنا می‌شوید.

  • اعطا کمک هزینه براساس شایستگی

همانطور که در بخش قبل متوجه شدید، اسکالرشیپ به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که نمرات و استعداد بالایی داشته باشند. اما در گرنت دانشجو طرح پژوهشی خود را آماده و مبلغ پیشنهادی را نیز در آن مطرح می‌کند.

  • در نظر گرفتن بودجه مشخص

در اسکالرشیپ مبلغ معینی در نظر گرفته می‌شود. اما در گرنت همانطور که قبلاً اشاره شد، مبلغ مورد نظر از سوی دانشجو پیشنهاد می‌شود.

فاند waiverآشنایی با

فاند نوعی کمک هزینه تحصیلی از سوی دانشگاه‌ها است که تنها بخشی از هزینه‌های تحصیل دانشجو را جبران می‌کند. به عنوان مثال از آن برای پرداخت هزینه خوابگاه و… استفاده می‌شود.

به همین دلیل دانشجو باید خود مابقی هزینه‌های دانشگاه و تحصیل را واریز کند. معمولاً این فاند برای افراد با استعداد و بی‌بضاعت در نظر گرفته می‌شود. البته در بعضی از دانشگاه‌ها تحت شرایط خاص، افراد دیگر نیز میتوانند از این نوع از فاند استفاده کنند.

فاندهای Finaancial و Tuition grant

از دیگر فاندهای گرنت می‌توان به این فاندها اشاره کرد. البته برای گرفتن این نوع از فاند نیز باید دانشجو وضعیت مالی خوبی نداشته باشد. این نوع از فاند توسط دولت به دانشجویان تعلق می‌گیرد. البته کارشناسان مربوطه ابتدا بررسی‌های لازم را برای اثبات وضعیت بد مالی دانشجو انجام می‌دهند. همچنین قبل از اعطای این نوع از فاند به دانشجو، از او تعهدات خاصی مانند عدم نیمه کاره شدن تحصیل گرفته می‌شود.

جایزه دانشجویی ( Student Award )

این نوع از فاند همانطور از نامش پیداست نوعی جایزه است. جایزه هم به افرادی تعلق می‌گیرد که نمرات بالا، کارهای پژوهشی با کیفیت و… داشته باشند.

هزینه‌های این نوع از فاند معمولاً توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشی پرداخت می‌شود. در واقع، بسیاری از شرکت‌ها برای انجام کارهای پژوهشی و تامین منافع شرکت خود، دانشجویان برگزیده را انتخاب و هزینه‌های تحصیل آنها را پرداخت می‌کنند.

آشنایی با بورسیه تحصیلی

هنگام انتخاب دانشگاه برای مهاجرت تحصیلی، بسیاری از دانشجویان به بورسیه تحصیلی می‌اندیشند. برای دریافت بورسیه تحصیلی دانشجویان معمولاً باید یک رزومه قوی با نمرات بالا و کارهای پژوهشی با کیفیت داشته باشند. البته با شرایط دیگری نیز می‌توان بورسیه تحصیلی دریافت کرد. در مقاله بورسیه تحصیلی چیست؟ به طور کامل درباره شرایط دریافت بورسیه توضیح داده شده است. شما عزیزان با مطالعه این مقاله می‌توانید اطلاعات کاملی درباره بورسیه تحصیلی کسب کنید.

کلام آخر

تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی در چیست؟ یکی از مهمترین سوالاتی که به ذهن افراد می‌رسد این است که آیا تفاوتی بین فاند و بورسیه تحصیلی وجود دارد یا خیر؟

در واقع، بورسیه تحصیلی زیرمجموعه فاند می‌باشد. البته این دو تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند.

از بزرگترین تفاوت‌ فاند و بورسیه تحصیلی این است که بورسیه به دانشجویان ممتاز و برگزیده تعلق می‌گیرد. کلیه دانشجویانی که می‌خواهند از بورسیه استفاده کنند باید یک رزومه قوی داشته باشند. در این رزومه حتماً باید کارهای پژوهشی مختلف مانند پایان نامه، کتاب و… وجود داشته باشد. حتی به بسیاری از دانشجویان توصیه می‌شود نامه‌ای تحت عنوان کاور لتر را ضمیمه رزومه خود کنند.

اما فاند در چند قسط پرداخت شده و پس از پرداخت اولین قسط، در صورتی که نمرات و تلاش‌های دانشجو قابل قبول باشد، قسط‌های دیگر نیز پرداخت می‌شوند. فاند معمولاً به دانشجویان بی‌بضاعت و با استعداد تعلق می‌گیرد.

اما در بورسیه ممکن است شرایط مالی دانشجو خوب باشد و تنها به خاطر فعالیت‌های پژوهشی و نمرات بالا درخواست او برای بورسیه پذیرفته شده باشد. فاند دارای انواع مختلف مانند دستیار آموزشی، پژوهشی و…است.

امیدوارم با خواندن این مقاله اطلاعات لازم درباره تفاوت فاند و بورسیه تحصیلی به دست آورده باشید.

سوالات متداول:

  1. چه کسانی می‌توانند از فاند تحصیلی استفاده کنند؟ همه افرادی که مدرک کارشناسی ارشد، دکترا و پسا دکترا دارند می‌توانند از فاند با در نظر داشتن شرایط لازم مثل توان مالی ضعیف استفاده کنند.
  2. تفاوت فاند و اسکالرشیپ چیست؟ فاند شامل هزینه‌های تحصیلی و کمک زندگی است. اما اسکالر شیپ فقط شامل هزینه‌های تحصیلی می‌شود.
  3. دستیار پژوهشی کیست؟ دستیار پژوهشی به شخصی گفته می‌شود که به استاد راهنما در انجام کارهای پژوهشی کمک کرده و کارهای پژوهشی مختلف مانند نوشتن مقاله، کتاب و… را انجام می‌دهد.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.